Eesmine põlvevalu

Patellofemoraalne valu (eesmine põlvevalu, jooksja põlv, PFV) on üks harilikemaid põlvevalu põhjuseid, moodustades üldpopulatsioonis põlvevalu juhtudes 11-17%, kuid teismeliste ja noorte täiskasvanute seas on PFV 74% juhtudest põlvevalu põhjuseks. (1) PFV kõige iseloomulikum sümptom on eesmine põlvevalu kükitades, trepist alla kõndides, joostes.

PFV tekkimise etioloogia pole selge, kuid üheks peamiseks põhjuseks peetakse liigset koormust liigespindadele, mille tagajärjel tekivad liigeskõhres muutused, mis omakorda suurendavad koormust subkondraalsele luule. See on tihti tingitud liiga järsust kehalise koormuse tõusust või liigesjoonduvuse häirest. (1)

PFV kõige tõhusam, tõenduspõhisem ja kõige kauem kestva mõjuga ravi on progressiivne jõutreening puusa-ja põlvelihastele. Samuti on tugev tõenduspõhisus patsiendi-spetsiifilisel patella jäiga teibiga teipimisel valu lühiajaliseks leevendamiseks (mitte kinesioteip). (2)

Mitmed passiivsed ravivõtted nagu nõelravi ja manuaalteraapia ei oma tugevat tõenduspõhisust PFV ravis (2).

Nagu ka teiste skeleti-lihassüsteemi ülekoormusprobleemide puhul leian, et koos füsioterapeudiga leiab patsient oma põlvevalule kõige tõhusama lahenduse.